Історія закладу освіти

В середині 19 століття на селі було лише 2 письменні людини – Мельничук Тодір та Острий Остап, адже селяни, важко працюючи на землі, і думки не мали про освіту. Перша школа була заснована 1863 року. Це була церковно – приходська школа./Files/photogallery/732/PFeGZtOickg.jpgНаш голуб миру

У ній навчались 20 – 25 дітей з багатих сімей.

Перший вчитель був направлений у 1864 році – Ращинський /ім’я вчителя невідомо/. Школа була глинобитна, без кам’яного підмурку, покрівля солом’яна. Школа мала 2 класні кімнати й учительську.

Про її існування зберігся спогад жителя села Мамалиги Кирила Федоровича:

«До 1917 року навчанню в школі простим людям приділялося дуже мало уваги. В залежності від економічного стану села, в ньому з’являлася церковно-приходська школа: однокласна, в якій учні займалися три роки; двокласна – з п’яти класів, де учні займалися п’ять років. Такі школи утримувалися за кошти сільської громади. Вона виплачувала вчителеві від 12 до 20 карбованців в місяць. Це по великих і сильних в економічному відношенні селах. Церковно-приходську школу очолював священик села. Він був законовчителем школи і її завідуючим. Крім нього був учитель, якому приходилося займатися з двома і навіть трьома класами. За межами навчання залишалася більшість дітей. Та й ті, хто навчався в ній, дуже рідко проходив повний курс. Світилом вважався вже той, хто закінчив 4 клас».

Згодом пожвавилося будівництво по селах земських шкіл. Так ці школи називалися так тому, що їх будували органи місцевого самоврядування – Земства. Вони дбали про благоустрій і культуру сіл, будували лікарні, школи - однокласні і двокласні. Земство дбало про створення необхідних умов для навчання учнів і роботи вчителя: при школі були квартири для вчителів, приміщення для дров, погріб, криниця. Садиба школи огороджувалася. Земську школу очолював учитель, який одержував 25 – 30 карбованців. Його діяльність провірялася інспектором Земської управи.

Таку школу в с. Червоне (на той час Темне) було побудовано в 1913 році. Це була цегляна будівля на кам’яному підмурку з металевою покрівлею. Вона проіснувала до 1970 року. Школа мала дві класні кімнати, а решта кімнат – квартири вчителів. Окрім земської школи, три класи навчались у хатах розкуркулених селян. Один клас знаходився в господарсько-складському приміщенні.

Після Великої Вітчизняної війни у школі було чотири класних кімнати, з’явилась учительська.

Зі спогадів про школу Любові Петрівни Потетінової: « Вступила я в Червоненьку школу в 1927 році, а закінчила 7 клас у 1934 р. наш випуск був уже другим. До 1930 року школа була початковою. Важким було наше дитинство. Восени і весною в школу бігали босоніж, а зимою у великих чоботах батьків, чи старших братів і сестер. Підручників не було, отож ми збиралися гуртом і вчили історію, українську мову, географію, німецьку мову. Зошитів купляли 1-2 на квартал з кожного предмету. Учні самі піддержували в класах чистоту: дівчата підбілювали стіни, мили підлогу, а хлопці носили воду. Випускали стінгазету один раз на місяць. Редколегія класу збирала дописи в учнів класу, а перевіряв їх мовник. Критикували тих, хто одержував незадовільні оцінки або погано себе поводив. Були в нас шкільні ділянки. На них вирощували капусту, огірки, картоплю, квасолю, інші овочі, які використовувалися для харчування учнів».

У 1913 році на хуторі Маньчжурії була побудована також подібна школа, яка мала 1 класну кімнату - 108 кв.м., де могли навчатись одночасно декілька класів. У решті кімнат проживали вчителі. Директором школи був Чапалда.

1970 рік – побудована та введена в дію нова двоповерхова школа, яка діє і нині. Приміщення школи розраховане на 150 учнів. В школі є затишна їдальня, простора спортивна зала, 13 класних кімнат. В школі діє краєзнавчий музей історії с.Червоне. Окремою будівлею є шкільна майстерня, яка має столярний та слюсарний кабінети.

Кiлькiсть переглядiв: 628

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Березень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031